Julkaistu Keskisuomalaisessa 14.3.2024
Suomen talous on vuosien laiskan taloudenpidon takia hyvin hataralla pohjalla – tämä on tilanne, jolta emme voi ummistaa silmiämme. Hallituksen tunnustama kuuden miljardin euron sopeutustarve ja tulevat kehysriihen lisäsopeutustoimet ovat seurausta kauan välttelemiemme ongelmien kasautumisesta. Muiden Pohjoismaiden vastuullisempi taloudenpito on heittänyt varjon Suomen ylle, jossa työttömyys lisääntyy ja julkiset menot paisuvat velkarahalla.
Hallituksen vastuullinen talouspolitiikan linja on tästä syystä välttämätön. Olemme tunnustaneet tarpeen sopeutuksille ja rakenneuudistuksille, pyrkien työllisyyden kasvuun ja velkaantumisen taittamiseen. Kriisitietoisuus ei kuitenkaan tarkoita pelkästään menojen karsimista, vaan myös investointeja kasvun vauhdittamiseen.
Tässä yhteydessä työmarkkinoiden uudistamisen välttämättömyys korostuu. Suomen matala työllisyysaste ja korkea velkasuhde verrattuna muihin pohjoisiin maihin osoittavat, ettemme voi tyytyä nykytilaan.
Tarvitsemme korkeamman työllisyysasteen tukemaan hyvinvointipalveluitamme. Kansainväliset arvioijat, kuten IMF ja luottoluokittaja Fitch, näkevät työmarkkinareformit talouskasvun ja investointien vauhdittajina.
Vastustus uudistuksille ei ole uusi ilmiö. Työmarkkinajärjestöjen menneesseen tarrautuminen ja lakkoilu eivät siis tulleet yllätyksenä. Näinä talouden synkkinä aikoina on ymmärrettävä, että Suomi tarvitsee työtä ja yrittämistä enemmän kuin koskaan. Tähän ympäristöön lakkoilu on erittäin huono vaihtoehto. Jokaisessa hallituksen uudistuksessa on tietenkin tavoiteltava kolmikantaista yhteistyötä, missä kaikkien osapuolten näkemyksille annetaan painoarvoa, mutta eduskunnan päätösvaltaa ei saa ulkoistaa.
Oppositio on toistaiseksi hyljeksinyt hallituksen sopeutuksia ja on usein asettunut vastustamaan uudistuksia. Opposition on kuitenkin tunnustettava, että ilman uskottavia vastaehdotuksia hallituksen määrätietoinen linja on ainoa keino turvata Suomen tulevaisuus.
Talouspolitiikan ja työmarkkinareformien on kuljettava käsi kädessä. Vastuullinen hallitus ei voi laiminlyödä tilaisuutta kääntää Suomen talouden suuntaa, vaikka se vaatisikin epämiellyttäviä päätöksiä. Ei näitä tehdä suosion, vaan Suomen tähden.